Hayata SES Veriyoruz…

Merhaba Dostlarım.

Size yüzeysel olarak bi kaç seslendirme detayından bahsetmek istiyorum. Seslendirme, günümüzde her ne kadar göze önünde olan bir mecra haline gelse de, film oyuncularının canlandırdığı karakterlerin diksiyon ve vurguları açısından ele alındığında, reklam vb. seslendirmeler yapıldığında tamamen kişiliğe ve karakteristik yapılara yönelik bir betimleme olduğundan, aslında çok büyük önem taşımaktadır.

Reklamsal olarak bakıldığında, ürünü dikkat çekici halde ve ihtiyaca yönelik tonlamalar yaparak tüketicisine ulaştırmak %100 lük bi tonlamadan geçtiğini unutmamalıyız.

Dublaj olarak bakıldığında ise, filmdeki karakterlere bürünmek, her bi cümlede onu yaşarmış gibi hissederek o kayıdı vermek asıl olandır. Ayrıca günümüzde bazı ünlü sanatçılar (Örn. Sungun Babacan, Alev Sezer, Mehmet Ali Erbil, Okan Bayülgen, Günyol Bakoğlu gibi) bir filme ya da reklama sadece seslendirme yaparak adlarını duyurmuşlar ve günümüzün ünlü sanatçıları olmuşlardır.

Ayrıca Türkiye’de seslendirme 1932 yılında Bir Millet Uyanıyor filmiyle başlamıştır. Bu film Türkiye’de seslendirilen ilk sesli filmdir.