Mastering ve Mixing Nasıl Gerçekleşir?

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle Mixing ve Mastering nedir, bu konuya eğileceğiz kısaca da olsa.
Mix kaydedilen seslerin tonal dengesini oluşturmak için yapılan işleme denir. Kaydedilmiş sesler arasında volume (hacim) dengesi oluşturmak ve kaydedilen enstrümanın veya (materyalin) karakterini mix içinde yansıtabilmek oldukça önemlidir. Mix oldukça değişkendir örneğin yaptığınız bir miksaj`ı bir süre sonra beğenmeyebilirsiniz. Bu oldukça normaldir.

Mix yapabilmek için en başta efekt bilgisine (audio effects) sahip olmanız gerekmektedir. (Reverb,chorus,delay) gibi efektlerin yarattığı etkileri bilmeden mix yapmaya çalışmak oldukça yanlıştır. Problemli frekansları çok iyi analiz etmemiz ve faz farklılıklarını önlememiz gerekmektedir. İyi bir mix kaydedilen şarkıyı göklere çıkartabilirken kötü bir mix şarkının bütün vuruculuğunu alabilir.

Günümüzde ses kayıtları genelde dijital olarak kaydedilmektedir. Ve genelde mix işlemi bilgisayar aracılığı ile yapılmaktadır. Sadece Daw (Digital Audio Workstation) kullanılarak kayıtı mastering`e kadar götürebiliriz. Mixing in the box dediğimiz bu yöntem küçük ev stüdyolarından tutunda büyük prodüksiyon stüdyoları tarafından bile tercih edilmektedir.

Mastering ise albümün çıkmadan önceki son aşamasıdır. Kayıtlar arasında tonal denge oluşturmak kayıtların giriş ve çıkış zamanlarını belirlemek (fade in fade out) kayıtlar arasında volume dengesi oluşturmak ve track`ler arasındaki zamanı belirlemek mastering`in en önemli üç konusudur.

Yukarıda anlatılan bu işlemlere pre (Previous) mastering dememiz sanırım daha doğru olacaktır. Çünkü mastering fabrikada albümün basılma işlemine denir. Mastering işlemi Türkiye`de tam olarak doksanlı yılların başlarında uygulanmaya başlanmıştır. Mastering kesinlikle Daw sistem içinde yapılmaz plug in kullanarak mastering yapılması mümkün değildir. Her ne kadar mastering adı altında bir çok plugin ve yazılım bulunsa da mastering`in yazılım veya plug in ile yapılması mümkün değildir.